Öğrencilerimize yönelik Psikolojik Danışmanlık ve Kişisel Gelişim Çalışmaları

2017 yılında kurulan Öğrenci Dekanlığı üniversitemiz öğrencilerinin eğitsel, sosyal ve kişisel alanlarda karşılaşabilecekleri sorunlarına etkin çözümler bulmalarında destek vermek ve aynı zamanda önleyici çalışmalar yürüterek dinamik bir kampüs hayatı sunmak amacıyla kurulmuştur. Öğrenci Dekanlığına bağlı olarak kurulan Psikolojik Danışma Biriminde, alanlarında uzmanlaşmış klinik psikolog, psikolojik danışman ve psikologlardan oluşan kadrosuyla psikolojik danışmanlık ve psikoterapi hizmetleri profesyonel düzeyde yürütülmektedir.

Öğrenci Dekanlığının en temel amacı, öğrencilerimizin akademik kazanımlarının yanı sıra, kişisel, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayarak, onların mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmesi, şimdi ve gelecekleri için hedefledikleri değişimlere ulaşmalarında destek olmaktır. Aynı zamanda öğrenci kişilik hizmetleri, psikolojik danışma ve yardım birimi ile insan ilişkilerinde başarılı, ruhsal açıdan sağlıklı, dayanıklı ve üretken bireyler yetiştirmek için önleyici ve iyileştirici hizmetleri yürütmek de misyonumuz içerisinde yer almaktadır. Bu amaçları gerçekleştirebilmek için, etik ilkelere bağlı kalarak etkili psikolojik danışma hizmetleri sunulmaktadır.

Hizmetlerimiz:

2018’de başlayan bireysel psikolojik danışma ve psikoterapi çalışmalarımız neticesinde 1843 görüşme gerçekleştirilmiştir.

Grupla Psikolojik Danışmanlık Çalışmaları:

 • Stresle Başa Çıkma
 • Sosyal Kaygı
 • Yetersizlik Duygusu
 • İletişim Becerileri
 • CV hazırlama ve e-yazışma alanlarında halen devam eden grup çalışmalarımız vardır.
 • Nöropsikoloji ve çeşitli klinik testler uygulanmaktadır.

Öğrenci Dekanlığı Kişisel Gelişim ve Sanat Atölyeleri

Dekanlığımız, üniversitemiz öğrencilerinin kişisel gelişimlerinde, toplumsal hayatın içinde birey olarak varoluşlarında ve kariyerlerindeki başarılarında etkin olacak kendilik bilinçlerinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 2018 yılı Bahar döneminde kişisel gelişim atölyeleri kapsamında çeşitli çalışmalar düzenlemiştir. Bu çalışmaların her dönem gelişerek devam ettirilmesi ve artan öğrenci sayısına ulaşılması hedeflenmektedir.

 • İletişim Atölyesi
 • Biz Atölyesi
 • Ben Atölyesi
 • Hareket ve İyi Oluş Atölyesi
 • Sanal Ben ve Gerçek Ben Atölyesi
 • Kariyer Atölyesi
 • İlişkilerim ve Ben
 • Müzik Terapi ile Tanışalım Atölyesi
 • Kendini İfadenin Anatomisi Atölyesi
 • Mindfulness
 • Mutluluk atölyesi
 • Kendine İyi Davranmanın Psikolojisi Atölyesi

Öğrencilerimizin Eğitim – Öğretim Sorunlarına Yönelik Çalışmalar

Öğrencilerimiz tarafından dekanlığımıza iletilen eğitim ve öğretim ile ilgi her türlü sorunun çözülebilmesi için ilgili birimlerle koordineli şekilde çözüm odaklı çalışmalar yapılmaktadır.  Öğrencilerimizin e-posta, telefon, 7/24 web sayfası hattı veya şahsen başvurarak ilettikleri sorunlar Dekanlığımızca ilgili birimlere iletilerek çözüm aranmaktadır. Her bir öğrencinin sorunu dikkatle incelenmekte, çözüm aranmakta ve fikri takip suretiyle sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır.

Oryantasyon çalışmaları

Her eğitim – öğretim yılı başlangıcında yeni gelen öğrencilerimize yönelik oryantasyon çalışmalarının yapılması için Fakültelerle koordineli çalışılarak eğitimler düzenlenmektedir.

Yürütülen Araştırmalar

Öğrencilerimizin her türlü sorununa duyarlılıkla ve hassasiyetle yaklaşan Öğrenci Dekanlığımız, önleyici ve gelişimsel öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında öğrencilerimizin sağlık, kişisel-sosyal ve üniversite hayatına ilişkin sorunlarının belirlenmesi amacıyla kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmiştir. Yapılan bu çalışma kapsam ve içerik açısından Öğrenci Dekanlığı bağlamında ülkemizdeki ilk çalışma niteliğini de taşımaktadır. Üniversite öğrencilerinin kendi algıları üzerinden yaşadıkları problemleri belirlemeye yönelik yapılan bu araştırmada, öğrenci sorunlarının belirlenmesi ve incelenmesi amacıyla “Üniversite Öğrencileri Sorunları Ölçekleri” geliştirilmiştir. Öğrencilerimizin sorunları fakültelere göre karşılaştırmalı olarak detaylı olarak rapor edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre tespit edilen öğrenci sorunları doğrultusunda raporun sonuç kısmında ayrıntılı olarak ortaya konulan kurumsal ve bireysel düzenlemeler için önerilere yer verilmiştir.

Personel Eğitimi

Öğrenci Dekanımız Prof. Dr. M. Engin DENİZ tarafından, üniversitemiz akademik ve idari personeline yönelik iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalı eğitimler düzenlenmektedir.

Staj Programı

2020 yılında staj programı kapsamında psikoloji ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğrencilerine staj kapsamı içinde mesleki uygulama ve araştırma imkanı sunulmaktadır.

 

Bize nasıl ulaşabilirsiniz?

Psikolojik Danışma Birimi’nin sunduğu hizmetlerden Yıldız Teknik Üniversitesi’nin tüm öğrencileri faydalanabilir.

Nereye Başvuru Yapılır?

1. Aşağıdaki e-mail adresine e-posta gönderebilirsiniz. Tüm başvurular gizli tutulur.

odek@yildiz.edu.tr

2. Yüz yüze başvuru kanalını tercih ediliyorsa; aşağıdaki adrese gelip iletişim formu doldurulması gerekmektedir.

Taş bina A-2002. Davutpaşa Cad. Davutpaşa Mah. Esenler/ İstanbul.

3. Telefon ile başvuru için aşağıdaki numaradan randevu alabilirsiniz.

0212 383 60 53

 

ADRES:

Öğrenci Dekanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi, Davutpaşa Kampüsü, Taşbina A-2002

Davutpaşa, 34220 Esenler- İstanbul

 

Web: http://www.ogrde.yildiz.edu.tr/

Instagram: ytuogrencidekanligi

 

Öğrenci Sorunları Araştırma Raporu için Tıklayınız.